"Ботанік" Ахметов

Фоторепортаж з донецької резиденції короля Донбасу.

Резиденція Ахметова
ТСН.ua
За палацом проглядаються корпуси заводу "Сармат"
Вже майже два місяці минуло з тих пір, як прем’єр Юлія Тимошенко “забрала” у Януковича урядову резиденцію "Межигір’я". Однак Віктор Федорович зовсім не збирається пакувати речі. Отже, це що називається "прем’єр пропіарилася". Схоже, до кінця виборів цей піар не доживе — заглохне. Тому автор вирішив нагадати Тимошенко, які ще сумнівно приватизовані маєтки можна “забрати”.

Наприклад 115 га у Віктора Пінчука на Обухівській трасі. Нагадаємо, ці землі були передані фірмі Пінчуку "нелегальним" розпорядженням уряду в 2004 році. А ще є близько ста га Віктора Медведчука, які той відкусив від державної резиденції “Пуща-Водиця”. Також в цьому контексті можна згадати володіння Рината Ахметова в Ботанічному саду Донецька. До речі, в 2005 році

Президент України Віктор Ющенко під час першого свого приїзду в Донецьк заявив: що все відібране у ботанічних садів вже в цьому році буде повернене державі. Але де там!

Отже, тем для піару чимало, щоправда годі чекати, що Тимошенко буде їх порушувати. Всі вище перераховані пани нині ближчі до категорії партнерів Тимошенко аніж її ворогів.

А ось журналістам на відміну від Тимошенко нічого не заважає час від часу повертатися до цих тем. Зокрема, автор нещодавно побував в Донецьку і зробив новенькі фото маєтку Рината Ахметова в ботанічному саду.
Нагадаємо історію “прихватизації” цієї фазенди.

Резиденція Ахметова
ТСН.ua
Дерев’яний котедж на колишній північній частині ботсаду
Частина нинішніх володінь Рината Ахметова в Ботанічному саду Донецька, колись теж була урядовою резиденцією - в кінці 80-х років до приїзду Михайла Горбачова в Донецьк тут була побудована державна дача. В 1996 році на цю споруду поклав око відомий донецький авторитет Алік Грек, і скоро дача Горбачова отримала назву готель «Люкс». Землі навколо цієї споруди (всього 9.6 га) були оформлені на однойменну фірму рішенням виконкому Донецької міської ради від 12.03.96.

Після смерті Брагіна (Аліка Грека) готельний комплекс успадковує Ринат Ахметов.

Рішення про відвід землі не було узгоджене з Національною Академією наук, на балансі якої знаходяться землі Ботанічного саду, тому коли в 2005 році пролунала заява Президента, Ринат Леонідович кинувся урегульовувати земельні правовідносини. НАН надало всі дозволи і вже через пару місяців міськвиконком Донецька прийняв рішення, про зменшення території донецького ботанічного саду, і відповідно надання ОАО "Фірма "Люкс" 9,6 га землі на обслуговування своїх споруд.

Резиденція Ахметова
ТСН.ua
Ворота до північної частини маєтку
В цей же час Ринат Леонідович узаконює приватизацію 22 гектарів на північній частині ботсаду.
Ці землі відійшли Ахметову перед другим туром Президентських виборів 2004 року. Тоді особистим указом Президент Леонід Кучма зменшує територію ботанічного саду, зокрема виключається ділянка по проспекту Ілліча, де за дивним збігом обставин на той час почав будуватися Ринат Ахметов.

Після помаранчевої революції Ринат Леонідович відстоює свої права на цю ділянку досить оригінальним способом. За нього заступається керівництво ботсаду, вчені заявляють, що особисто зверталися до екс-президента з проханням зменшити територію закладу. Підстави? Цитую: "Вік дерев що ростуть на тій земельній ділянці становить 70 років, вони могли бути джерелом розповсюдження шкідників, що негативно могло вплинути на стан колекції".

А Ринат Леонідович відповідно відомий герой-бетмен – борець з шкідниками, що винищить всіх їх до нігтя. Ця фраза так і просилася до вченого листа. Але керівництво закладу скромно не вказало, хто потенційний рятівник колекції ботсаду.

З шкідниками новий власник колишньої північної ділянки ботанічного саду поборовся найрадикальнішим способом. Знищів їх разом з деревами. Там, де колись була хвора фауна – розлилося озеро, а на його березі виросло кілька котеджів, будиночок рибака, басейн та інші корисні споруди.

І нарешті, вже в 2006 році Ринат Леонідович приєднав до своїх землеволодінь в Ботанічному саду, ще одну ділянку. Це приблизно 5 га по сусідству з старим “люксівським” маєтком.

Коли автор в 2006-тому звернулася в Донецьку обласну прокуратуру з питанням, чому в ботанічному саду зводиться новий паркан, там зробили вигляд, що не розуміють про що йдеться. Зрештою, небажання бачити очевидні речі в ті часи пояснювались появою відомого меморандуму національного порузуміння між Президентом та Партією Регіонів.

За той рік навколо нової ділянки виріс такий самий паркан, як і навколо старого "люксівського" маєтку. І зараз ці дві половинки злилися в єдине ціле.

Надзвичайно дивує посилена охорона маєтку Ахметова в ботанічному саду. Тут є традиційний високий паркан та камери відео спостереження, але крім цього величезна кількість собак на зовнішньому периметрі. Виглядає це так: дві лінії парканів - п’ятиметровий бетонний та прозорий металевий, між ними через кожні двадцять метрів собача будка і грізний песик.

Цікаво, що навпроти маєтку Ахметова в ботанічному саду нещодавно під самі пеньки була вирубана пишна бузкова алея. З точки зору безпеки маєтку так набагато ліпше. Зважаючи на те, що керівництво ботсаду завжди йшло на зустріч потребам Рината Ахметова цілком можливо для цього бузок і вирубали. А може – через тих самих клятих шкідників?!

За ті роки, що минули з часів помаранчевої революції Ринат Леонідович активно розбудував свої ботанічні землеволодіння.
На колишній північній частині ботанічного саду збудували щось на зразок зони відпочинку.

В старій "люксівській" частині маєтку був проведений капітальний ремонт величезного палацу з зеленим дахом.

Цікаво, що за ці самі п’ять років в злиденний район Донецька поблизу залізничного вокзалу, де виріс та змужнів Ринат Леонідович так і залишився страшненьким занепалим районом.

Зокрема, тут не вистачає такого елементарного міського комфорту, як заасфальтованих вулиць.

Рівненький асфальт тут, як і раніше лежить лише на вулицях, де стоїть котедж матері та брата Ахметова, та на кількох стратегічних напрямках, по яких автомобілі родини доїжджають до цивілізації.

В принципі, ніхто не зобов’язаний опікуватися своєю Батьківщиною, чи то великою, чи то малою. Хочеш дбай, хочеш забувай, шукай іншу. Але такі деталі добре характеризують людину, яка не лише є найкрупнішим бізнесменом країни, а гравцем великої політики.

До речі, автор бачила приклади іншого ставлення до малої Батьківщини. Нажаль тільки не в нашій державі. Зокрема, в Грузії є місто Сачхерів. Високо на горі, над самим містом біліє пишний палац. Це гніздо російського олігарха грузинського походження Бідзіни Іванішвіллі.

Резиденція Ахметова
ТСН.ua
Тут закінчується ботсад і починається Ахмет-сарай
Так ось Іванішвіллі не бажає бачити зі своєї білої тераси злидні. Він потурбувався, щоб місто виглядало гармонійно до його маєтку. Всім господарям пропонується безкоштовно єврошифер, щоб причепурити дахи. Однак Іванішвіллі турбує не лише вид з балкону. Він спонсорує програму енергозбереження, даючи можливість городянам перейти на нові економічні газові котли. Олігарх доплачує зарплати лікарям та вчителям. Опікується школами, лікарнями, і ...асфальтує дороги.

А тепер найголовніше - цей олігарх майже десятикратно бідніший Ахметова.

Але це не заважає йому десятикратно краще опікуватися малою Батьківщиною.

Що стосується великої - в політику він не лізе. Певно вважає, що для Батьківщини так краще.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: