УПЦ МП "поза законом": як і чому церкву можуть заборонити в Україні

УПЦ МП "поза законом": як і чому церкву можуть заборонити в Україні

Фото: СБУ

РНБО ініціювала перевірку зв'язків священнослужителів із Москвою.

Українська православна церква може опинитися поза законом в Україні - її перевірять на зв'язки з Московським патріархатом і підривну діяльність на користь спецслужб РФ.

РНБО доручила уряду внести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроєкт щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в РФ релігійних організацій.

Крім того, пропонується:

  • Перевірити оновлений статут УПЦ "на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом".
  • Перевірити наявність правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
  • Всім органам, до компетенції яких належить питання у сфері забезпечення національної безпеки, активізувати заходи з виявлення та протидії підривній діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України.
  • Застосувати персональні санкції щодо людей, які беруть у цьому участь.

Президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 1 грудня наголосив, що Україна забезпечить духовну незалежність своїх громадян і нікому "не дозволить будувати імперію всередині української душі".

"На жаль, навіть російський терор і повномасштабна війна не переконали деяких діячів у тому, що варто подолати спокусу зла. Що ж, маємо створити такі умови, коли будь-які залежні від держави-агресорки діячі не матимуть жодної можливості маніпулювати українцями й послаблювати Україну зсередини", – зазначив Зеленський.

Можливість заборони Московського патріархату також прокоментував очільник Мінкультури Олександр Ткаченко

УПЦ заперечує зв'язки з Московським патріархатом

УПЦ МП наполягає, що не має стосунку до РПЦ і патріарха Кирила, який відкрито підтримує війну і вбивства українців.

27 травня УПЦ МП в Києві провела Собор, за підсумками якого оголосила про свою самостійність і незгоду з позицією РПЦ щодо війни в Україні. Проте церква так і не оприлюднила свій оновлений статут, в якому б чітко була проголошена автокефалія і розрив з Москвою.

Очільник ПЦУ митрополит Епіфаній стверджує, що де-факто УПЦ зберігає зв'язок з Москвою

"На жаль, що ми прочитали в цих рішеннях Собору, що вони надалі зберігають єдність із вбивцею, патріархом Кирилом, який благословляє вбивати українців. На жаль, вони не відновили стосунки із Вселенським патріархатом, а навпаки підтвердили всі попередні свої рішення", - заявив Епіфаній.

Рейд СБУ в єпархіях: що знайшли під час обшуків

Рішенню РНБО передували обшуки в низці єпархій УПЦ МП по всій Україні. Так, обшуки відбулися на Вінниччині, Кіровоградщині, Закарпатті, в ЧернівцяхІвано-Франківську, на Рівненщині, в Почаївській лаврі (Тернопільська область), Києво-Печерській лаврі. Під час обшуків правоохоронці знайшли, зокрема, багато пропагандистських матеріалів.

23 листопада, під час обшуків у Києво-Печерській лаврі та інших приміщеннях УПЦ МП, правоохоронці знайшли мільйони готівкою, проросійську літературу та сумнівних громадян Росії.

Також  було повідомлено про підозру організаторам богослужіння, під час якого у Києво-Печерській лаврі співали про "матушку-Россию".

Співробітники СБУ та Нацполіції знайшли велику кількість антиукраїнських матеріалів під час безпекових заходів на території Почаївської духовної семінарії та Івано-Франківської єпархії.

На Вінниччині митрополиту однієї з єпархій УПЦ МП було повідомлено про підозру через розпалювання релігійної ворожнечі. Ймовірно, йдеться про вінницького митрополита Іонофана, в якого у жовтні СБУ провела обшуки. Джерела ТСН.ua серед правоохоронців повідомили, що Іонофан, за попередньою інформацією, свої проросійські погляди висловлював і серед духовенства, і на службах.

Під час рейдів Служби безпеки України було виявлено брошури та книжки ксенофобського і ненависницького змісту з образливими вигадками про інші національності та релігії. Більшість літератури – авторства російських діячів та видавництва російських друкарень.

На території Рівненсько-Острозької єпархії виявили приховану білоруську готівку та брошури із закликами до укладання миру з "братнім російським народом", прославляння "русской земли" та "русских солдат". 

Своєю чергою, в Кремлі назвали ці обшуки "війною проти російського православ'я".

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація