Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Представники СБУ не показали жодних санкцій на обшук, заявили історики. Документів, що містять "державну таємницю", не знайдено. Проте все вилучене поїхало на "додаткову експертизу" у центральний офіс СБУ.

Тюрма на Лонцького
ZAXID.NET
СБУ продовжила обшук істориків у Львові
Служба безпеки України знову обшукала музей "Тюрма на Лонцького" у Львові.

Вилучено 2 ноутбуки, 1 жорсткий диск, паперові копії історичних документів із кабінетів науковців. Вилучено відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009-2010 років – такий результат обшуку СБУ в кабінетах істориків музею "Тюрма на Лонцького". Знайдене СБУ повезла до Києва, повідомив Центр досліджень визвольного руху. В Центрі обшук назвали несанкціонованим.

Представники СБУ не показали жодних санкцій на обшук, відзначено в повідомленні. Документів, що містять "державну таємницю", не знайдено. Проте все вилучене поїхало на "додаткову експертизу" у центральний офіс СБУ. Обшуки проводилися 13 вересня з 17 до 22 години і 14 вересня з 9 до 11.

Історія тюрми втратила відеозаписи спогадів дисидентів, повстанців, колишніх в'язнів тюрми, що були на жорсткому диску і збиралися науковцями протягом 2009—2010 років.

Крім комп'ютерів та жорсткого диска, вилучено паперові та електронні копії документів про дисидентів (які проходили по так званій справі КГБ "Блок"), накази керівництва МДБ за 1945 р., документів із литовського архіву колишнього КДБ.

Після вилучень науковцям дозволили зайти до кабінетів, де вже не стало багато історичної інформації. Крім того, керівництво СБУ закрило доступ відвідувачів музею "Тюрма на Лонцького" до в'язничного подвір'я, де тільки 22–28 червня 1941 року було розстріляно 1681 особу.

"Жодних державних таємниць у вилучених документах немає і не може бути. Проте ці вилучення — спроба зупинити дослідницьку діяльність науковців та поширення документів", — повідомив історик музею Ігор Дерев'яний.

"Ми не могли їм перешкодити. Але попри всілякі вилучення, ми працюватимемо далі", — переконана директор Фонду розвитку музею Лідія Тополевська.

Нагадаємо, раніше у Центрі досліджень визвольного руху заявляли, що директора музею "Тюрма на Лонцького" історика Руслана Забілого затримали за роботу з розсекреченими документами.

Також у Центрі наголосили, що науковець був затриманий за особистою усною вказівкою глави СБУ Валерія Хорошковського. За даними науковців, представники спецслужби намагалися припинити поширення раніше розсекречених матеріалів і спробували завадити Забілому продовжувати його наукові студії, зокрема щодо діяльності УПА.

Пізніше у Службі безпеки заявили, що затриманий науковець є співробітником СБУ і був затриманий за намір розголосити державну таємницю. За цим фактом спецслужба вже порушила кримінальну справу.

Державною таємницею є лише та інформація, яка визначена такою Законом України "Про державну таємницю". І саме за її розголошення передбачена кримінальна відповідальність, раніше наголошували в Центрі досліджень визвольних рухів.

Інформація, яка належить до держтаємниці, перелічена у спеціальному документі "Звід відомостей про державну таємницю".

Жодних історичних документів у цьому переліку немає, наголошують історики. Закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб.

Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" - це музей, створений у колишній катівні КДБ та Гестапо, він один із лише двох в Східній Європі (другий у Вільнюсі, Литва). Музей за ініціативи львівської громади відкрито 28 червня 2009 року, 14 жовтня він отримав статус національного.

Оскільки приміщення колишньої тюрми належало СБУ, музей був створений при СБУ. Але на початку 2010 року, як і було заплановано, рішенням Кабміну було передано Українському інституту національної пам'яті. Проте уряд Азарова зупинив цю передачу.

Читайте також:

У Львові вимагають судити Хорошковського за шантаж та сталінізм

Понад 200 львів'ян протестували під СБУ проти переслідування історика

Дородові травми української демократії

ВідеоСБУ продовжила обшук істориків у Львові

Залиште свій коментар

Вибір редакції