Українців лякають обвалом гривні і дефолтом

Осінь 2008 року здасться казкою порівняно з тим, що чекає на нашу економіку восени 2011- на початку 2012 року.

Нацбанк може піти на девальвацію нацвалюти, Україну можуть оголосити банкрутом, рівень безробіття разом з інфляцією продовжить.

Такими невтішними є прогнози експертів, опитаних ТСН.ua. Чекати кінця цього жаху доведеться не менше 3-4 років.

Чергова хвиля кризи майже докотилася до світової економіки, зокрема, до країн Єврозони. Україна також не лишиться обабіч економічних проблем світу, хоча їх природа в нашій країні зовсім інша, пояснюють експерти.

В Україні буде криза «власного виробництва»

На думку голови «Комітету економістів України» Андрія Новака, криза може спалахнути з новою силою від будь-якого подразника у будь-який момент. Приміром, таким поштовхом могла б послужити ситуація з дефіцитом гречки, якщо б вона виникла у цей час. А ось глибинних передумов для розгортання кризи зараз ще більше, ніж було у 2008 році, вважає експерт. Причому, зовнішні чинники, зокрема, проблеми економік європейських країн та Штатів, цього разу ні до чого. Для нової хвилі кризи достатньо внутрішніх проблем, як то негативне зовнішньо-торгівельне сальдо – мінус 7 мільярдів доларів, високий відсоток реальної інфляції – близько 37% та величезний державний борг, який дорівнює трьом держбюджетам України.

«Зовнішні чинники є додатковими, вони просто підганяють внутрішні економічні процеси, які відбуваються в Україні, - пояснює Новак. - Сьогоднішня ситуація дуже нагадує ту, яка склалася у 2008 році. Як і тоді, так і зараз велике негативне сальдо (тоді було 12 мільярдів доларів, зараз вже більше 7 мільярдів доларів). Утім, у 2008 році не було ще двох чинників, які є зараз – це величезний державний борг, який у бюджеті 2012 року планують збільшити ще на 91 мільярд, і дуже високі темпи реальної інфляції. Ці два додаткові чинники роблять осінь 2011 року важчою за осінь 2008».

«Нацбанк може піти на девальвацію»

Пан Новак зазначає, що резерви Нацбанку, якими б вони не були, не врятують ситуацію. За даними експерта, як у 2008, так і зараз резерви НБУ великі (зараз 38 мільярдів доларів проти 36 мільярдів у 2008 році). Але тоді, нагадує він, ці резерви нам не допомогли. На його думку, якщо уряд разом з НБУ не займуться станом зовнішньої торгівля, тобто, сальдо, не приборкають інфляцію, звичайно, шансів врятуватися від тяжких наслідків кризи дуже мало.

Проблеми можуть бути і з гривнею. Все залежить від того, наскільки вчасно на ситуацію буде реагувати Нацбанк та які фундаментальні рішення буде приймати уряд, вважає Новак.

Погоджується з колегою-експертом і доктор економічних наук, професор, колишній міністр економіки Володимир Лановий.

«Ми відчуватимемо гостру нестачу валюти, тому попит на неї буде високий. Нацбанк або піде на девальвацію, або буде користуватися іншими методами. Приміром, скорочуватиме внутрішні бюджетні витрати і за ці кошти буде купувати додатково валюту для виконання зовнішніх зобов'язань», - зазначив Лановий.

Скоріше за все, на його думку, кредит МВФ не поступить (бо і без нас проблемних країн вистачає), тож очікування девальваційного характеру є очевидними, вважає він.

Окрім того, за словами Володимира Тимофійовича, населення погіршило свої курсові очікування і почало активно обмінювати гривні на долари. Саме з цим, каже Лановий, і пов'язане рішення про введення бюрократичних перепон при обміні валюти. Результати вже є: населення почало менше купувати валюту через переляк. Насправді ж це лише погіршить обстановку, вважає пан Лановий.

«Обставини, пов'язані з подразниками для населення, а також те, що відбувається у світі, буде прискорювати процес девальвації. І можливо Нацбанк вже цього року піде на це. Хоча можливо, порівняно з 2008 роком, політика НБУ зараз буде більш обережною», - прогнозує експерт.

«Якщо буде погіршення економічної ситуації у світі, яке вдарить по експорту, це буде давити на послаблення гривні по відношенню до всіх валют, включно із доларом США. І тоді обвал буде суттєвим, не на 2-3 копійки. Якщо ризики не реалізуються – офіційний курс долара по відношенню до гривні утримається на рівні 8 грн/дол», - вважає інший експерт – старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

На його думку, євро, скоріш за все, буде трохи слабшати, по відношенню до долара, але серйозного послаблення європейської валюти він не очікує. Навіть у разі оголошення дефолту у Греції та інших країнах, співвідношення між цими валютами, на думку Жолудя, буде приблизно 1,3.

«Лишається або оголосити себе банкрутом, або...»

Негативними чинниками, які можуть призвести до розгортання нового витка кризи в Україні, за словами Володимира Ланового, є зростання безробіття, зменшення обсягу інвестицій (за рік удвічі) та зниження реального рівня зарплат і пенсій через інфляцію.

«У нас інфляція не монетарного походження, а затратного. Виробники підвищують ціни. Перш за все, це житлово-комунальний сектор, постачальники енергоресурсів. Тому нас весь час лякають підвищеннями у цих сферах. Плюс нафта і нафтопродукти, на які також накручують ціни. Уряд у цій ситуації нічого вдіяти не зможе. Тож, він або оголосить себе банкрутом (тому що розрив між цінами на комунальну енергетику та затратами дуже великий), або ж буде підвищувати ціни і провокуватиме інфляцію», - передрікає експерт.

А ще, як прогнозує Лановий, невдовзі буде введено обмеження на видачу кредитів населенню. Щоправда, автомобільного ринку це не торкнеться.

«Автомобілі у країну будуть постачатися у кредит, в тому числі, і ті, що були у вжитку. Та відсоткові ставки будуть погані», - зазначає він.

Світ піділлє олії в огонь

Погіршать ситуацію в Україні і труднощі світових економік, зокрема, ймовірний дефолт у Греції.

«Ми бачимо, що з Грецією нічого не виходить. Той спосіб, у який діяла європейська спільнота, був помилковим. Неможна країнам-боржникам просто давати гроші на те, щоб вони покривали свої борги. Уже зараз є думка, що дефолту Греції не уникнути. Їй, звичайно, будуть допомагати, аби врятувати євро. Тому що система, у якій працює ця грошова одиниця, досить не ефективна», - зазначив Лановий.

У силу цих обставин, інвестиційні ресурси ідуть лише на те, аби покривати борги, дефіцит інвестиційно-кредитних ресурсів у світі буде наростати, зазначає експерт. Не дарма навіть МВФ оголосив, скільки у нього грошей (хоча зазвичай він про це відкрито не говорить), натякнувши на те, щоб усі на нього не розраховували.

«Прямі іноземні інвестиції в Україну будуть падати, рейтинг України знижується, тож відсотки за кредитами будуть величезними, нові кредити отримати буде складніше і складніше. Ми будемо мати погіршення інвестиційної ситуації і кредитної. Наступного року буде складніше покрити дефіцит бюджету. Ніхто нам таких ресурсів не гарантує. Є інформація, що ніхто не куплятиме облігації України, яких випустили на 2,5 мільярда доларів і які уряд хоче розмістити на європейському ринку. Грошей буде менше, бюджет виконуватися не буде», - зазначає Володимир Лановий.

Утім, на його думку, те, що відбувається в українській та світових економіках «другою хвилею кризи» назвати не можна.

«Насправді ця хвиля є наслідком неефективної політики європейських держав та Америки із подолання кредитного дефіциту 2008 року. Наростили величезні дефіцити бюджетів – і для Франції, і для Англії, і для Італії – а грошей на погашення не вистачає. Та це не друга хвиля – це продовження першої», - зазначає Лановий.

Не погоджується із визначенням «друга хвиля кризи» і Олександр Жолудь. Утім, ризики погіршення ситуації у Європі, а разом з тим – відображення їх на ситуації в Україні, на його думку, також дуже великі.

«Основний сценарій розвитку подій на кілька років – не стільки серйозне падіння економік, а відсутність адекватного росту. А це буде уповільнювати зростання України, тому питання, коли наша країна дожене сусідню Польщу чи Росію по розмірах ВВП на душу населення чи по іншим показникам, залишається відкритим на багато років», - вважає Олександр Жолудь.

Більшість експертів сходяться на думці: те, наскільки тривалими і болісними будуть наслідки цих світових процесів для України, залежатиме від дій уряду. Потрібно зробити певні дії із захисту економіки і фінансових потоків, вважають обидва експерти. Національні кризи подібного роду тривають не більше 2-3 років. Але ж, через те, що дана криза є світовою, чекати її завершення раніше ніж за 3-4 роки не доводиться, прогнозують спеціалісти.

НОВИНИ ПО ТЕМІ:

Дорогой в никуда

Україна встановила рекорд із зовнішніх боргів

Обама звинуватив Європу у неефективному протистоянні кризі

МВФ придумав, як врятувати Європу від кризи

Європейські банки втратили на борговій кризі вже 200 мільярдів євро

Обама відкинув можливість нової кризи в США

Нацбанк розбудив в Україні валютний "чорний ринок"

Без паспорта навіть депутати не змогли обміняти валюту

Відсьогодні продати або купити валюту можна лише з документами

Українці мають на руках понад 70 мільярдів доларів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: