У Гавайському архіпелазі росте новий острів

Висота підводного вулкана Лоіхі на Гаваях досягла трьох кілометрів: до поверхні йому залишається лише 980 метрів. Тоді він перетвориться на острів.

Лоіхі
Вулкан Лоіхі почав діяти всього кілька сотень років тому
За підрахунками геологів, підводний діючий вулкан Лоіхі, розташований у Гавайському архіпелазі, через кілька десятків тисяч років перетвориться на острів. Висота вулкану досягла трьох кілометрів, до поверхні йому залишається всього 980 метрів.

Ідея щодо походження Гавайських островів у вчених з'явилася ще 40 років тому. Геологи припустили, що острови формує плюм або "гаряча точка" - вихід розжареної магми на поверхню океанічної плити. У зоні виходу базальтова лава поступово накопичується, і з часом на цьому місці виростає вулкан.

Нещодавно науковці провели аналіз базальтів Лоіхі, який показав, що вони мають точно таке ж походження, як базальти інших гавайських вулканів - Мауна-Кеа і Кілауеа. Це означає, що, найімовірніше, всі три вулкани утворив один і той же плюм. З цього випливає, вважають вчені, що Лоіхі - активно зростаючий вулкан. Вони очікують, що він опиниться над поверхнею океану, перетворившись на острів, приблизно через 10-100 тисяч років.

Підводний діючий вулкан Лоіхі вперше виявили у 1987 році. Він розташований на відстані 34 км на південний схід від Великого Гавайського острова. Він повністю вкритий водою, до поверхні океану в цьому місці залишається ще 980 метрів. За словами вчених, Лоіхі має достатньо плоску вершину з кратером шириною більше чотирьох кілометрів. Поки що неможливо точно назвати вік базальтів, з яких складається вулкан, і визначити, коли почалося виверження. Але, за приблизними оцінками, вулкан почав діяти всього кілька сотень років тому.

Варто зазначити, що вчені реєструють у цій зоні високу сейсмічну активність.

Наприклад, землетруси стрясали вулкан у 1971-1972, 1975, 1984-1985, 1990-1991 роках.

Влітку 1996 року прилади зафіксували особливо інтенсивну сейсмічну активність - за цей час сталося 4200 землетрусів. З них 95% досягали магнітуди чотирьох балів і вище. Одразу після серії землетрусів вчені з Гавайського університету вирушили до району Лоіхі вивчати наслідки. Тоді вони виявили, що вершина вулкана розкололася на дві частини. У результаті утворився ще один кратер, діаметр якого досягав 540 метрів, а глибина - 270 метрів.

Читайте також:

На Сицилії прокинувся вулкан Етна

Острів, через який конфліктували Індія і Бангладеш, пішов під воду

Атлантиду майя знайшли на дні озера в Гватемалі

Над "живим вулканом" в Ісландії з'явилося північне сяйво

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: