Вчені склали рейтинг найбільш небезпечних діючих вулканів

Ісландський Ейяфьятлайокудль, виверження якого заблокувало авіасполучення в Європі, вважається у світі вулканів "персонажем другого плану".

Виверження вулкана в Ісландії
Виверження вулкана в Ісландії
Вчені з університету Північної Кароліни склали реєстр діючих вулканів. Вони нарахували 1500 небезпечних кратерів, з яких 50 вивергаються, а 11 викликають особливі побоювання.

Ісландський вулкан Ейяфьятлайокудль, виверження якого на кілька днів зупинило авіаперельоти над усією Європою, вважається у світі вулканів "персонажем другого плану".

Попри те, він за три дні він викинув в атмосферу 140 мільйонів кубометрів газу і пилу, стовп викидів піднявся на висоту 10 км. У стовпі попелу повітря настільки наелектризоване, що кожні 15 хвилин можна спостерігати неймовірні блискавки.

До переліку найбільш небезпечних вулканів науковці включили філіппінський Пінатубо, який у 1991 році викинув в атмосферу стільки газу і попелу, що протягом двох наступних років в кліматі планети відзначалися зміни, а також італійські вулкани Стромболі та Етну.

"За даними Європейського космічного агентства, в безпосередній близькості від вулканів проживає до 500 мільйонів людей. 90% з 1500 активних вулканів сконцентровані на 40 тисячах кілометрів "вогняного кільця" в районі Тихого океану", - пише газета La Repubblica.

Видання нагадало, що тиждень тому найглибше виверження вулкана відбулося на глибині 1500 метрів під водою в районі Фіджі і Самоа. Щоб спостерігати за вулканом, знадобилося сконструювати камеру, яка б витримувала температуру плавлення свинцю. Натомість найбільш "холодне" жерло розташовується над крижаним панциром у районі Антарктиди.

Виверження зазвичай починаються з глибокого "подиху". Земля навколо вулкана як би втягується. Потім гора починає тремтіти, спеціальні датчики фіксують струс ґрунту. Потім лунає глухий звук, що доноситься з глибин.

Вчені, які продовжують спостерігати за Ейяфьятлайокудлем, стурбовані не стільки ним самим (його поведінка вже здається стабільною), скільки розташованим в 20 км вулканом Катла: він у п'ять разів більший і в 100 разів потужніший, він здатен вивергати до мільярда кубометрів лави на секунду. Дані, отримані з апаратури спостереження, вказують на те, що вулкан незабаром прокинеться. На швидке виверження вказує і зміна напрямку течії місцевих річок.

"Історія вказує на те, що дуже рідко Ейяфьятлайокудль оживає, не розбудивши вулкан Катла", - йдеться в доповіді Global Alliance for Disaster Reduction університету Північної Кароліни.

У разі його виверження, передбачають вчені, можна очікувати феномена, який отримав назву "вулканічна зима": хмара попелу відбиває на висоті сонячні промені, заважаючи їм досягати поверхні землі.

Одночасна активізація ісландських вулканів не здається експертам випадковою. Ймовірно, танення льодів послабило тиск поверхневих прошарків Землі, дозволивши магмі піднятися нагору.

"У найближчі роки ми очікуємо в Ісландії більш часті і більш потужні виверження. Глобальне потепління призводить до танення льодів. Цей феномен впливає і на рух магми під поверхнею Землі", - пояснив геолог Фрейстейнн Зігмундссон.

Але нинішнє виверження не здатне вплинути на клімат Землі, навіть якщо хтось вважає, що випущена вулканом хмара може сприяти зниженню середньої температури на планеті. Оскільки ісландський вулкан набагато слабкіший за філіппінський, який обіймає на 6-ю позицію з 8 можливих.

"Ми не очікуємо нічого подібного від Ейяфьятлайокудля. Рівень його виверження занадто низький, щоб впливати на клімат", - пояснив Олав Хіджа з Норвезького інституту метеорології.

Водночас не виключено, що найближчі 12-14 місяців Північна Європа спостерігатиме незвичайні заходи Сонця інтенсивно-червоного кольору.

Читайте також:

Виверження вулкана в Ісландії призупинить глобальне потепління

Європа відмовилася знімати обмеження на авіаперельоти

Через ісландський вулкан аеропорти втратили вже більше мільярда євро

Виверження вулкана паралізувало авіасполучення в Європі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: