Нобелівський тиждень завершився

"Вони роблять наше життя кращим" - принаймні, так думає знаменитий Нобелівський комітет про тих, кого щороку відзначає своїми преміями.

Саме практична користь досягнень науковців, політиків та громадських діячів є критерієм для визначення чергових лауреатів Нобелівської премії. І це не тільки престиж, а ще й 10 мільйонів швейцарських франків.

Правда, частина науковців вважає, що саме таким практичним підходом Нобелівський комітет фактично гальмує розвиток фундаментальної науки і відкриття, вигоди від яких людство відчуло б у майбутньому. Цього тижня стали відомі нові Нобелівські лауреати.

Президентом не став – пішов рятувати світ. Колишній віце-президент і колишній кандидат у президенти США Альберт Гор поширює знання про шкідливий вплив людини на природу. Зусилля Альберта Гора Нобелівській комітет відзначив премією миру. Голод, розруха, і війни вже не в Африці, а в Європі - такою може бути ціна кількох зайвих градусів з позначкою плюс. Ел Гор поділиться премією з Міжурядовою групою експертів з питань кліматичних змін ООН, яка вивчала екологічні перспективи Землі.

Німецького хіміка Герхарда Ертля звістка про присудження йому Нобелівської премії застала зненацька і в день народження - 10 жовтня йому виповнився 71 рік. Коли на вулицях міст стане дихати майже так само легко, як у лісі, то подякувати за це можна буде саме Герхарду Ертлю - він досліджував хімічні процеси на твердих поверхнях. Результати його роботи допоможуть зробити автомобілі у кілька разів екологічно чистішими.

Прийшовши вранці на роботу німецький фізик Петер Грюнберг не одразу зрозумів, чому колеги зустрічають його оплесками. Петера Грюнберга відзначили за нові відкриття особливостей впливу магнетизму на електропровідність. Аналогічну роботу зробив француз Альбер Фер, відтак нобелівська премія в них одна на двох. Завдяки, зокрема Альберу Феру та Петеру Грюнбергу, носії інформації у кілька разів менші за нинішні, мобільні телефони товщиною з папірець – може, непрактично, але технологічно – здійсненні.

Американці Маріо Капеккі та Олівер Смітіс разом із британцем Мартіном Евансом кажуть, що скоро людство забуде про вроджені або невиліковні хвороби. Людина складена з конструктору, деталі якого - гени. Ці троє медиків навчилися модифікувати гени, а відтак – змінювати якості організму. Поки що мишачого. Відкриття визнали фундаментальним, у науковому світі говорять про започаткування окремої галузі медицини, а в Нобелівському комітеті трьом генетикам виписали премію.

Коли в Стокгольмі оголошували ім'я лауреата Нобелівської премії з літератури, британська письменниця Доріс Лессінг ходила по магазинах. Повернувшись із пакунками додому, побачила журналістів.

У свої 87 років Доріс Лессінг є авторкою 75 романів та повістей і безлічі оповідань у різних жанрах. Всі їх об'єднує авторська манера писати відверто і з іронією про людські вади та хвороби суспільства. Вона була популярною для кількох поколінь, але з Нобелівським комітетом стосунки складались непросто.

Доріс Лессінг, Нобелівська лауреатка: "Вони завжди казали, що Нобелівську премію ніколи мені не дадуть, бо я їм не подобаюсь. Навіть відправили свого офіційного представника, щоб переказати це мені. Це було брутально і безглуздо з їхнього боку. Вони тоді просто продемонстрували свою невихованість. Але я щаслива, що отримала Нобелівську премію."
Куди витратити гроші, Доріс Лессінг ще не вирішила. Каже, що є нагальніша справа - письменниця сідає за нову книгу.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: