Супутник NASA "зазирнув" всередину африканського вулкану

NASA опубліковало два знімки із середини вулкану Набро. Ці знімки входять до найперших детальних зображень виверження попелу і потоків лави.

Вулкан в Еритреї
Супутник NASA "зазирнув" всередину Набро
Американський супутник "побував" у жерлі вулкана Набро в Еритреї, який почав вивергатися в ніч на 13 червня і вніс сум'яття в роботу африканських аеропортів. Сайт Earth Observatory опублікував два знімки, отриманих 24-го числа. Більш яскравий з них - в псевдокольорах: він показує найбільш розпечені поверхні.

Ці знімки входять до найперших детальних зображень виверження попелу і потоків лави. Як наголошується на сайті, супутникове спостереження - це в даний момент єдиний доступний спосіб стежити за ситуацією.

Набро розташований в ізольованому районі на кордоні Еритреї з Ефіопією, і з моменту його пробудження було небагато відомостей про процес виверження.

На знімку в натуральному кольорі добре видно, як з жерла виривається темний стовп попелу. На північ від кратера видно короткі неактивні потоки застиглої лави. Нижню частину картинки займає густий дим, блакитнуватий по краях - ознака того, що в його складі багато оксиду сірки. Нарешті, чорні потоки лави видно на захід і південь від Набро.

Другий знімок, виконаний в псевдокольорах, показує, що активні, гарячі потоки лави розташовані на захід, ті ж, що на південь, є вже застиглою лавою. Найвища температура - безпосередньо над кальдеро (западина, що утворилася внаслідок провалу вершини вулкана). Розпечений вулканічний попіл забарвлений в яскраво-червоний колір.

Щільна хмара біло-блакитного кольору - це в основному випари води, а легший блакитний серпанок над лавою - це результат її дегазації.

Виверження Набро почалося з викиду попелу на висоту більше 13 кілометрів. За даними Геологічної служби США, цьому передувала серія підземних поштовхів, максимальна потужність яких склала 5,7 балу за шкалою Ріхтера.

При цьому джерела спочатку повідомляли про інше вулкани Еритреї - Дуббо, який нібито прокинувся через 150 років. На відміну від Дуббо, Набро вважається активним вулканом.

У перші дні виверження хмара попелу створила загрозу чергового авіаційного колапсу - як це було в минулому році у зв'язку з виверженням ісландського Ейяфьятлайокудля. Зокрема, було зірвано турне держсекретаря США Гілларі Клінтон по Африці, а в сусідньому з Еритреєю Єгипті навіть було введено надзвичайний стан. На даний момент викиди попелу, судячи з усього, не впливають на роботу аеропортів континенту.

Супутник, який зробив знімки, - Earth Observing-1 (EO-1) - був запущений NASA в 2000 році як експериментальний, призначений для дослідження Землі. Він створений на основі нових технологій і є частиною програми нового тисячоліття американського аерокосмічного агентства. Супутник забезпечений, зокрема, приладом Advanced Land Imager (ALI), здатним вести мультиспектральні зйомки поверхні суші.

Читайте також:

Над "живим вулканом" в Ісландії з'явилося північне сяйво

Вчені склали рейтинг найбільш небезпечних діючих вулканів

Google Earth почав вимірювати викиди вуглекислого газу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: