Учені виявили ген, який спонукає людей вбивати себе

Учені давно підозрювали, що різниця між "думати про самогубство" і "вчинити самогубство" визначається генами, а тепер цю гіпотезу можна вважати багато в чому доведеною.

Проаналізувавши геном людей з біполярним розладом, вчені дійшли висновку, що за суїцидальну поведінку багато в чому відповідає білок АСР1. Його перепродукція в мозку викликає у маніакально-депресивних хворих бажання "перейти за грань".

За статистикою, в США закінчують життя самогубством 1,4% населення, при цьому 4,6% хоча б раз у житті робили таку спробу.

Тяга до суїциду є відмінною рисою при так званому біполярному розладі (більш коректна назва маніакально-депресивний психоз): 47% людей з цією недугою думають про самогубство, а 25% реалізують свої суїцидальні плани.

Якраз люди з цим психічним порушенням і послужили об'єктом дослідження вчених з Університету Джонса Хопкінса (США). Метою роботи було перевірити, чи є у суїцидальних думок які-небудь генетичні причини, крім суто психічних.

У статті, опублікованій в журналі Molecular Psychiatry, вчені повідомляють, що ідентифікували невеликий фрагмент на другий хромосомі, який пов'язаний з підвищеним ризиком суїциду. У цьому фрагменті знаходяться чотири гени, один з яких, АСР1, може безпосередньо впливати на суїцидальну поведінку.

За словами дослідників, білок АСР1 впливає на ті ж нейронні шляхи в мозку, на які впливають солі літію, використовувані при лікуванні біполярного розладу, але зі зворотним ефектом.

Для статистичного аналізу було відібрано 2700 дорослих з маніакально-депресивними порушеннями психіки. Ті з них, що мали додаткову копію гена АСР1, майже в півтора рази частіше здійснювали спроби самогубства; хворі з трьома копіями гена утричі частіше робили замах на суїцид, ніж ті, у кого цей ген був у "однині".

Вчені зробили зворотний експеримент, спробувавши передбачити по ДНК хворих з суїцидними настроями. Маючи на руках лише ДНК-зразки від 3 000 пацієнтів з біполярним розладом, дослідникам вдалося точно визначити, хто з них здатний "тримати себе в руках", а хто схильний до саморуйнівних вчинків і робив спроби самогубства.

За словами голови групи Вірджинії Уіллур, вчені давно підозрювали, що різниця між "думати про самогубство" і "вчинити самогубство" визначається генами, а тепер цю гіпотезу можна вважати багато в чому доведеною.

Подальша робота повинна бути спрямована на те, щоб точно описати механізм, через який генетичні чинники ризику впливають на поведінку людини. Розкриття такого механізму дасть безпрецедентний шанс знайти "ліки для самогубців".

Читайте також:

Червень став місяцем самогубств в армії США

За 10 років 150 тисяч українців вчинили самогубства

Резонансний суїцид в Японії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: