"Ката Собібору" Івана Дем'янюка засудили до 5 років ув'язнення

У Мюнхені нарешті завершився гучний процес над уродженцем України Іваном Дем'янюком - "ката Собібору" визнали винним.

Суд Мюнхена визнав уродженця України Івана Дем'янюка винним у пособництві нацистам в роки Другої світової війни та засудив його до 5 років позбавлення волі.

91-річний Дем'янюк відмовився виступити в суді з останнім словом. На пропозицію суддів він односкладно відповів: "Ні".

Процес над Дем'янюком розпочався в Німеччині 30 листопада 2009 року після того, як він був депортований зі США. За версією німецького слідства, Дем'янюк безпосередньо брав участь у знищенні щонайменше 27,9 тисяч ув'язнених у таборі Собібор, де служив наглядачем, за що в пресі його охрестили "катом Собібору".

Німецька прокуратура вимагала засудити Дем'янюка до шести років позбавлення волі. Захист наполягав на невинності підсудного - за словами його адвокатів, усю війну він утримувався у таборі як військовополонений.

Дем'янюк народився в Україні в 1920 році, емігрував до США в 1952 році, а в 1958 отримав американське громадянство, не повідомивши імміграційним службам про нацистське минуле. У 1975 році стало відомо про причетність Дем'янюка до нацистських злочинів.

У 1986 році американська влада екстрадувала його до Ізраїлю, де Дем'янюка засудили до смертної кари за злочини проти людяності. Передбачалося, що саме Дем'янюк був наглядачем-садистом на прізвисько Іван Грозний у концтаборі Треблінка, який був розташований на території окупованої Польщі.

Але в 1993 році ізраїльський Верховний суд визнав, що Дем'янюк не був наглядачем у концтаборі Треблінка, і його відпустили з в'язниці, після чого він повернувся до США. Утім, розслідування його діяльності тривало. У 2002 році суд визнав доведеним, що Дем'янюк під час Другої світової війни служив наглядачем у низці концентраційних таборів, на підставі чого ухвалив рішення позбавити його громадянства і вислати з країни.

Справа Дем'янюка викликала великий резонанс в Україні. У 2009 році депутати Львівської обласної ради заявили, що вважають цей процес міжнародною змовою з метою дискредитації українців і України в очах світової громадськості, а матеріали цієї справи сфальшовані та сфабриковані ще КДБ.

Читайте також:

Тягнибок: Україну хочуть зробити "крайньою" за злочини нацистів

Розсекречені документи ФБР виправдовують Івана Дем'янюка

Демян'юк вперше відповів на звинувачення суду: я полонений, а не вбивця

Свідок у справі Дем'янюка помер, не дочекавшись суду

ВідеоІвана Дем'янюка засудили до 5 років ув'язнення

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: