Міжнародний арбітраж визнав ЮКОС "жертвою" Росії

Міжнародний арбітражний суд визнав, що за крахом імперії ЮКОСа стоїть Росія, якій тепер належить виплатити міноритарію 3,5 мільйона доларів збитку за радянсько-британську угоду про взаємний захист інвестицій від 1989 року.

Крах ЮКОСу викликаний діями російської держави. Такий висновок випливає з рішення міжнародного арбітражу за позовом британської RosinvestCo UK Ltd, яка володіла 7 мільйонами акцій нафтової компанії.

Згідно з рішенням, винесеним 17 вересня нинішнього року арбітражним інститутом торгової палати Стокгольма, Росії належить виплатити міноритарію 3,5 мільйона доларів збитку за радянсько-британську угоду про взаємний захист інвестицій від 1989 року.

Як відомо, британці з 2007 року вимагали відшкодувати спочатку 75 мільйонів, а згодом більш ніж 200 мільйонів доларів через втрати капіталовкладень після "націоналізації" ЮКОСа. Росія намагалася оскаржити юрисдикцію стокгольмського арбітражу в державних судах Швеції, але її скарга була відхилена.

Арбітраж не публікує свої рішення, російський Мінфін і адвокат британської компанії-позивача надати їх відмовилися. Однак експерти роблять висновок: оскільки арбітри присудили компенсацію, значить, визнали, що держава сприяла втраті інвестицій ЮКОСом. Саме так пояснює події партнер міжнародної юридичної фірми "Нерр" Ілля Рачков.

Партнер іншої юридичної фірми Baker & McKenzie Володимир Хвалі підтверджує: угода про захист інвестицій не захищає від комерційних ризиків, значить, трибунал вирішив, що ЮКОС дійшов до банкрутства не через ризиковане ведення бізнесу, а в результаті неправомірних дій держави.

Рішення арбітражу Росія оскаржила 10 грудня в апеляційному суді Стокгольма, справа поки розглядається. Якщо рішення буде підтверджено остаточно, воно стане прецедентним для всіх подібних суперечок за угодами про захист інвестицій. І тоді Росію можуть зобов'язати до виплати понад 10 мільярдів доларів компенсацій за іншими двосторонніми договорами з зарубіжними інвесторами ЮКОСа.

Тим часом засновник ЮКОСа Михайло Ходорковський і керівник однієї з її структур - МФО МЕНАТЕП - Платон Лєбєдєв очікують початку оголошення вироку по другій кримінальній справі - про "розкрадання чужого майна організованою групою у великому і особливо великому розмірах і його легалізації". Іншими словами, Ходорковського звинувачують у крадіжці всієї нафти ЮКОСу. Прокурори зажадали для них 14 років ув'язнення.

Оголошення вироку повинно було розпочатися 15 грудня, але без пояснення причин було перенесено на 27 грудня.

Проте, як повідомлялося раніше, високопоставлений співробітник однієї з російських спецслужб заявив, що Михайла Ходорковського можуть звільнити в обмін на Віктора Бута, який був екстрадований до США восени.

Читайте також:

Рок-музиканти попросили у Мєдвєдєва справедливого суду для Ходорковського

Ходорковський виступив з останнім словом - він готовий померти за віру

Ходорковський передбачив швидкий крах путінської системи

Прокуратура "пробачила" Ходорковському 20 млн тонн нафти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: