Табачник зобов'язав ректорів стежити за історією в підручниках

Міносвіти не може впоратися з виданням неякісних підручників, тому попросило ректорів прорецензувати, що вчать студенти.

Міністерство освіти надіслало ректорам лист, в якому просить керівників навчальних закладів звернути особливу увагу на науково-теоретичний рівень підручників та посібників, щоб уникнути "тенденційного висвітлення історичних фактів".

Мова йде про підручники і навчальні посібники, які видаються за кошти вишів, а також видавництв і надходять у Міністерство освіти для надання відповідних грифів.

Як зазначають у Міносвіти, попри те, що відомство щорічно відмовляє в наданні грифів значній кількості рукописів, з друку весь час виходить неякісна продукція.

Зокрема, є випадки порушень встановлених вимог до навчальної літератури, процедури попереднього розгляду у вищих навчальних закладах рукописів з рекомендації їх до видання, формальне і неякісне рецензування, що приводить до випадків плагіату, тенденційного висвітлення історичних фактів, невідповідності рукописів навчальним планам і програмам дисциплін.

На думку МОН, це свідчить про безвідповідальність і авторів, і рецензентів, і керівництва вишів, підкреслюють у Міносвіти.

Міністерство звертає увагу керівників вишів на необхідність підвищення ролі і відповідальності вчених ради з науково-теоретичного рівня рукописів підручників і навчальних посібників, відповідальності кафедр за попередній розгляд їх змісту, науково-методичного і виховного рівня, підбір рецензентів і якість рецензій, які повинні містити глибокий, кваліфікований аналіз рукопису навчальної книги і оцінку його з позицій сучасної передової науки.

Нагадаємо, раніше у нові шкільні підручники з історії за ініціативою Міністерства освіти та науки було внесено правки, покликані сформувати у школярів неагресивний образ Росії. Про це розповів автор книги для 5 класу "Вступ до історії України" Віктор Мисан.

За його словами, значна частина правок, внесених у підручники, стосувалася російської політики в Україні. "Більшість міністерських рекомендацій пов'язана з формуванням дещо іншого, не агресивного образу нашого східного сусіда – Росії", - пояснив автор.

Мисан повідомив, що зі змісту підручників Міносвіти зажадало вилучити героїв Крут, Українських Січових Стрільців, визвольну боротьбу УПА в роки Другої світової війни, суспільно-політичні події і життя в Україні початку ХХІ століття. Окрім того, автору порекомендували дописати, що до викупу Тараса Шевченка з кріпацтва долучилась імператорська сім'я.

"Часткових змін зазнали матеріали про Івана Мазепу, але вони не зачепили, як на мій погляд, основного - Мазепа постає зі шкільного підручника як патріот, освічена людина, меценат, яка боролася за Україну. В тексті параграфа, в історичних джерелах збережений його патріотичний дух, велич політика і громадянина", - зазначив Мисан.

"Найбільш вражаючою стала пропозиція стосовно параграфа "24. Війна". Я мав замінити фото Романа Шухевича на Сидора Ковпака та написати, що загони УПА воювали проти радянських військ і партизан. А те, що вони воювали і проти нацистів - викинути!" – обурився автор.

Крім того, з підручника без згоди автора було вилучено згадку про помаранчеву революцію, вибори 2004 та 2010 років. Як повідомив Мисан, такий крок мотивували відсутністю цього матеріалу в навчальній програмі.

Як відомо, раніше міністр освіти та науки Дмитро Табачник пояснюючи необхідність написання нових підручників з історії, заявляв, що підручник має наповнюватися тільки незаперечними фактами. До таких, на його думку, належить те, що лідери українських націоналістів Степан Бандера і Роман Шухевич вбивцями та колабораціоністами, а Йосип Сталін - переможцем.

Читайте також:

Міносвіти змусило автора підручника з історії відбілити Росію

Табачник: у дефіциті україномовних підручників винна Тимошенко

Кабмін скасував іспит з української мови при вступі в аспірантуру

У новому підручнику Бандера буде вбивцею, а Сталін - переможцем

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: