У Британії починаються слухання про війну в Іраку

До розслідування як свідки будуть залучені колишні і нині діючі політики різного рівня, включаючи екс-прем'єра Тоні Блера.

У Лондоні у вівторок відбудуться перші слухання британської незалежної комісії з розслідування обставин участі країни у військовій кампанії в Іраку.

Комісія була створена британською владою під сильним тиском громадськості та опозиції, які вимагали надання повної інформації з цього питання. До її складу увійшли 5 осіб.

Критики звинуватили уряд лейбористів в тому, що він фальсифікував обґрунтування для початку військової кампанії, а так само свідомо приховував факти, що передували її початку та проведення. У результаті в червні прем'єр-міністр Гордон Браун оголосив про проведення незалежного розслідування. Він запевнив, що ні один з британських документів і ні одне із свідчень не виявляться недоступними для комісії. До розслідування як свідки будуть залучені колишні і нині діючі політики різного рівня, включаючи екс-прем'єра Тоні Блера.

Напередодні голова комісії, сер Джон Чілкот заявив, що розслідування буде "повним і глибоким" і дозволить сформувати у громадськості "максимально чітке уявлення" про підготовку та проведення Великобританією цієї операції за період з липня 2001 по липень 2009 року. У той же час, підкреслив він, комісія не буде брати на себе функції суду і виносити вердикти про винуватість чи невинуватість конкретних осіб. "Наше завдання, - сказав Чілкот, - викласти події для того, щоб з них можна було витягти уроки на майбутнє".

На сьогоднішньому засіданні йтиметься про політику Сполученого Королівства щодо Іраку в 2001 році. Комісія заслухає колишнього генерального директора операційної політики міністерства оборони Великобританії Саймона Уебба. Також запрошений екс-голова об'єднаного парламентського комітету з розвідки сер Пітер Рікеттс. Свої висновки за підсумками розслідування комісія сподівається представити до кінця майбутнього року.

Тим часом, напередодні газета Sunday Telegraph опублікувала справді скандальні факти про військову кампанію Британії в Іраку. До рук журналістів потрапили сотні сторінок секретної доповіді, на яких - детальна розповідь про те, як і за які ідеї доводилося воювати британським солдатам. Тодішній прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер заявляв, що мета операції - знищення зброї масового ураження. На ділі вже тоді планувалося повалення президента Іраку Саддама Хусейна. Війська кидали в бій практично без зброї. Техніка, не розрахована на високі температури, плавилася під сонцем. Британські генерали весь час давали різні накази, це призвело до плутанини і зайвих жертв. Крім того, наголошує видання, у влади не було ніяких планів щодо відновлення Іраку після закінчення війни.

Втім, п'ять років тому у Великобританії вже намагалися розібратися з тим, хто винен. У 2005 році комісія під головуванням лорда Батлера ретельно перевіряла розвіддані, які стали формальною підставою для вторгнення до Іраку. Мова йшла про зброю масового ураження, якою нібито погрожував Саддам Хусейн. Такої зброї, як відомо, в Іраку не знайшли. І комісія Батлера визнала розвіддані ненадійними. Але якихось гучних відставок і покарань це не спричинило.

Читайте також:

Війна в Іраку посварила британських і американських військових

Невідомі у формі іракської армії стратили 13 мирних мешканців

Після бомбардувань США в Іраку народжуються діти-мутанти

Духовний наставник техаського стрільця назвав убивство 13 людей прийнятним

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: