Британія розсекретила архіви 80-х: Тетчер намагалася зірвати Олімпіаду в Москві

Британський уряд на чолі з Маргарет Тетчер вдавався до контрпропаганди, щоб змусити спорстменів бойкотувати Олімпіаду-80 у Москві.

Національні архіви Великобританії 30 грудня офіційно відкрили для публічного доступу найбільш цікаві державні документи 1980 року, з яких знято гриф "таємно" після закінчення 30-річного терміну давності.

Серед них - матеріали про оцінки та кроки британського уряду після радянського вторгнення до Афганістану наприкінці грудня 1979 року і бойкот Олімпіади у Москві, одним з головних ініціаторів якого була тодішня прем'єр Британії Маргарет Тетчер.

Як виявилося, британський уряд використовував увесь арсенал методів - від контрпропаганди до грошових компенсацій - для того, щоб не допустити британських спортсменів і глядачів на московську Олімпіаду 1980 року.

Перша згадка про можливі дії Лондона у зв'язку з Олімпіадою міститься у звіті про зустріч Тетчер з міністром закордонних справ лордом Пітером Каррінгтоном 8 січня 1980. Тетчер запропонувала або перенести Ігри в інше місто, або утриматися від участі Великобританії в них на знак протесту проти дій СРСР в Афганістані.

Глава Форін-офісу одразу відкинув перший варіант як "нездійсненний на практиці" і закликав ретельно координувати позицію щодо Олімпіади з іншими країнами-союзниками.

"Я вважаю, що відсутність на Олімпіаді значної кількості провідних держав буде серйозним ударом по радянському престижу і одним з найкращих способів показати несхвалення інтервенції в Афганістан. Скасування, перенесення строків або місця проведення Олімпіади буде ще більш ефективним", - йшлося в конфіденційній телеграмі лорда Каррінгтона британському послу в Москві Кертісу Кіблу.

Маргарет Тетчер
AFP
Маргарет Тетчер
Тетчер стала першим із провідних світових лідерів, хто публічно заявив про необхідність міжнародних санкцій щодо московської Олімпіади. У своєму виступі в Палаті громад 17 січня глава кабінету заявила, що, хоча твердого рішення ще не ухвалено, уряд підтримує пропозицію відібрати у Москви право на проведення Ігор.

Після негласного "зондування ґрунту" британські дипломати доповіли в Лондон, що всі попередні олімпійські столиці - Токіо, Мехіко, Мюнхен і Монреаль - відмовилися повторно прийняти Ігри навіть частково, пославшись на організаційні та фінансові труднощі. Міжнародний Олімпійський комітет в лютому підтвердив рішення провести Олімпіаду в Москві.

Тоді заклики бойкотувати Олімпіаду в Москві ставали дедалі жорсткішими. Утім, британська асоціація олімпійців на своєму річному з'їзді в березні 1980 року все ж таки вирішила відправити спортсменів до Москви. Подібний розкол між урядами і спортсменами стався практично у всіх великих капіталістичних країнах - від США до Австралії. Паралельно не увінчалися успіхом і спроби організувати альтернативні змагання для спортсменів з країн-учасниць бойкоту.

Глава міністерства навколишнього середовища, у віданні якого тоді перебували спортивні питання, Майкл Хезелтайн ще в січні 1980 року в конфіденційному листі главі МЗС визнав, що Великобританії "вперше доведеться використовувати спорт як політичну зброю, але мета в кінці кінців виправдає засоби".

Олімпіада у Москві, 1980
AFP
Британець Себастьян Кое на Олімпіаді-80 став срібним призером
З цього моменту Лондон став брати на озброєння методи контрпропаганди, часом прямо запозичені з радянських джерел. Примітна у цьому зв'язку рекомендація лорда Каррінгтона чолі уряду використовувати у виступах і листах витримку з партійної брошури КПРС, де йдеться про зв'язок спорту та політики в СРСР. Ця теза згодом дійсно була включена в кілька текстів, підготовлених для Тетчер.

Уряд заохочував всі приватні ініціативи, спрямовані на відмову від підтримки московської Олімпіади, наприклад, розрив спонсорського контракту автовиробником Landrover або відмову від постачань до Олімпійського селища великої партії пральних машин та сушарок для білизни виробництва британської компанії Hoover.

Після добровільної відмови авіакомпанії British Airways здійснювати чартерні рейси до Москви для перевезення вболівальників, радянський "Аерофлот" звернувся за дозволом на здійснення 18 чартерних рейсів в період Олімпіади. Заступник міністра торгівлі, який відповідав за авіацію, Норман Теббіт був готовий дозволити ці рейси, однак Тетчер власною рукою наклала на це резолюцію: "Ми будемо виглядати нерозумно, якщо дозволимо "Аерофлоту" здійснити ці чартерні рейси. Уряд повинен бути послідовним у цьому питанні. МТ". У підсумку "Аерофлоту" отримав на свій запит негативну відповідь.

Мимовільним противником британського бойкоту московської Олімпіади ледь не виявився чоловік королеви Великобританії герцог Філіп Единбурзький. Як президент міжнародної федерації кінного спорту він брав у березні 1980 року участь у підготовчій передолімпійській зустрічі у Швейцарії. За ініціативою низки спортивних федерацій там було ухвалено заяву, що засуджує бойкот московської Олімпіади як "неприйнятний".

Букінгемський палац був змушений спростовувати причетність принца до цього документа, вказавши, що герцог "активно намагався змінити формулювання заяви" і "ніколи особисто не критикував позицію уряду Її Величності".

Згодом принц Філіп, як і члени федерації кінного спорту, скасував свою поїздку до Москви.

Британські спортсмени, як і було вирішено ще навесні, не брали участь в офіційних церемоніях Ігор і виступали під олімпійським прапором, проте досить успішно проявили себе безпосередньо у змаганнях, завоювавши в цілому 21 медаль. Дворазовим олімпійським медалістом з легкої атлетики став Себастьян Кое, який зараз очолює організаційний комітет Олімпіади 2012 року в Лондоні.

Читайте також:

ЦРУ розсекретила історію найбільшого скандалу "холодної війни"

Легендарний радянський розвідник передрік розпад США

У Пекіні розповіли, як США врятували Китай від ядерного удару з боку СРСР

Горбачов попередив США: Афганістан неможливо перемогти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: