Нобелівську премію миру отримав китайський політв'язень

В Осло Норвезький нобелівський комітет присудив Нобелівську премію миру китайському правозахиснику Лю Сяобо, який зараз перебуває у в'язниці.

Лауреатом Нобелівської премії миру став китайський правозахисник Лю Сяобо, який зараз перебуває у в’язниці. Нобелівський комітет присудив йому премію за "тривалу ненасильницьку боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї".

54-річний Лю брав участь у подіях на площі Тяньаньмень в 1989 році, за що був без суду посаджений у в'язницю, де провів два роки. У 1996 році він був засуджений до трьох років трудових таборів за заклики до звільнення заарештованих учасників протестів 1989 року.

У 2008 році Лю був знову посаджений у в'язницю - суд визнав його винним у спробі повалення державного ладу і засудив до 11 років позбавлення волі. Приводом до арешту стала так звана "Хартія-08", одним з авторів якої виступив Лю Сяобо. Маніфест, підпис під яким поставили більше 10 тисяч людей, містив заклики до реформування політичної системи Китаю і вимагав дотримання в країні прав людини.

Лю є доктором наук і професором китайської літератури. До 1989 року він викладав в Пекінському університеті, проте після подій на Тяньаньмень йому було заборонено викладати у державних освітніх закладах Китаю. Йому також було заборонено публікувати в Китаї свої роботи.

Під час трансляції церемонії оголошення лауреата в Осло, сигнал телекомпанії на Китай блокувався.

У цьому році на здобуття Нобелівської премії миру було подано 237 заявок. Імена людей і назви організацій, офіційно не розголошуються. Повний список суворо засекречений на 50 років.

Втім, деякі з заявників назвали своїх кандидатів заздалегідь. До претендентів входили перша жінка-президент Ірландії Мері Робінсон, прем'єр Зімбабве Морган Тсвангіраї, лідер групи U2 Боно, відомий своєю гуманітарною діяльністю на африканському континенті, російське правозахисне суспільство "Меморіал".

Нагадаємо, в минулому році Нобелівська премія миру за екстраординарні зусилля у зміцненні міжнародної дипломатії і співробітництві між людьми була присуджена президентові США Бараку Обамі.

Як повідомлялося, 4 жовтня був оголошений лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини. Ним став британський вчений Роберт Едвардс "за розробку методу запліднення людських яйцеклітин in vitro (у пробірці), медичного досягнення, яке представляє зміну парадигми у лікуванні багатьох типів безпліддя".

Нобелівську премію в галузі хімії присудили вченим Річарду Хеку, їй-ичі Негіші і Акіро Сузукі за роботи по створенню паладієвого каталізатора в органічному синтезі.

В області фізики нобелівськими лауреатами стали двоє вихідців з Росії Костянтин Новосьолов та Андрій Гейм за свої роботи зі створення графена.

Нобелівську премію з літератури в 2010 році отримав перуанський прозаїк і драматург, публіцист, політичний діяч Маріо Варгас Льоса.

Читайте також:

Нобелівський комітет обіцяє сюрприз при виборі лауреата премії миру

Нобеля з літератури отримав перуанський письменник

Нобеля з медицини отримав автор технології "зачаття у пробірці"

ВідеоНобелівську премію миру присудили китайському правозахиснику

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: