Розсекречені документи: за незалежність Литви Горбачов вимагав "відступні"

Як стало відомо з розсекречених Швецією документів, глава СРСР Михайло Горбачов вимагав за визнання незалежності Литви 21 млрд рублів і Клайпеду.

Президент Радянського Союзу Михайло Горбачов вимагав в обмін на визнання незалежності Литви передачу Росії Клайпеди, а також виплату 21 мільярда рублів.

Про це стало відомо з розсекреченої доповіді генерального консула Швеції Дага Себастьяна Аландера, який працював у ті часи в Ленінграді.

Депеша генконсула датована 9 березня 1990 року. У ній розповідається про зустріч Горбачова з головою президії Верховної ради Литовської РСР Альгірдасом Бразаускасом. Під час бесіди Горбачов погодився на оголошення Литвою незалежності, проте зажадав виплатити 21 мільярд рублів як відкуп за підприємства і промислові комплекси союзного значення.

У відповідь, як йдеться у депеші, литовці зажадали від Росії відшкодування завданих республіці за радянської влади збитків у розмірі 500 мільярдів рублів.

При цьому, стверджує Аландер, Горбачов також наполягав на тому, щоб після оголошення незалежності набув чинності двосторонній договір жовтня 1939 про взаємодопомогу між СРСР і Литвою.

До моменту підписання цього договору Клайпеда Литві вже не належала - раніше в тому ж році місто та прилегла територія були передані Німеччині після ультимативної вимоги Берліна. Після другої світової війни ця область разом з частиною Східної Пруссії відійшла до Радянського Союзу і була приєднана до Литовської РСР. На решті частини Східної Пруссії була утворена Калінінградська область.

Звідки Аландер дізнався про зміст розмови Горбачова з Бразаускасом, не уточнюється.

Вимоги Горбачова виконані не були. 11 березня 1990 Верховна рада Литви оголосила про відновлення незалежності республіки, яка зберегла кордони Литовської РСР. У серпні 1991 року її незалежність була визнана Росією, у грудні того ж року Радянський Союз офіційно був ліквідований. Усі радянські республіки вийшли з його складу в тих межах, які існували на той момент.

Швеція розсекретила доповіді дипломатів, які працювали в СРСП, що стосуються періоду 1989-1991 років, 17 лютого 2011 року. Гриф "таємно" був знятий приблизно з 400 сторінок депеш.

Читайте також:

Литва вимагає від Росії компенсацію за "агресію СРСР"

Розсекречено дипломатичні документи про розпад СРСР

Горбачов представив нову книгу: "Нехай усі знають, як ми продавали країну"

Литва визнала свастику своєю історичною спадщиною

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: