Комуністи вимагають зробити русинську мову офіційною

Депутат Ради від КПУ Олександр Голуб ініціював спробу надати русинській мові офіційний статус. "Є люди, які вважають себе русинами, і їхні права необхідно захищати", - заявив він.

Народний депутат від Комуністичної партії Олександр Голуб зареєстрував у Верховній раді законопроект, в якому запропоновано внести русинську мову до переліку тринадцяти мов, які потребують охорони для збереження і розвитку. Для цього її необхідно визнати офіційно.

"Русинська мова є рідною для більшості слов'янського населення Закарпаття, має загальновизнані творчі надбання, включає власні діалекти, потребує кодифікації і правового регулювання", - йдеться у пояснювальній записці до документа "Про внесення доповнень до Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин".

Однак, за даними "Дзеркала тижня", поданий депутатом законопроект суперечить Європейській хартії регіональних мов або мов меншин.

На її початку серед визначень чітко зазначено, що термін "регіональні мови або мови меншин" не передбачає діалекти офіційної мови. Іншими словами, щоб застосувати норми Хартії до русинської мови, необхідно її офіційне визнання Національною академією наук України.

Спроби надати русинській мові офіційний статус уже були, однак НАН (до якої входять і вчені з Закарпаття, де проживає більшість русинів) визначила, що мова закарпатців є діалектом української мови.

Голуб не бачить жодних проблем в юридичній невідповідності Хартії до його законопроекту.

"Є люди, які вважають себе русинами, і їхні права необхідно захищати", - пояснив комуніст.

"Процес офіційного визнання русинської мови може йти паралельно з внесенням змін до закону про Хартію. Тим більше, що попереднє рішення Академії наук не було об'єктивним, це явна політика", - додав депутат.

За його даними, носіями русинської мови у всьому світі є близько 2 мільйонів людей. Водночас експерти вважають, що їх набагато менше.

"Я зустрічався в Ужгороді та Мукачеві з представниками русинських організацій, був у селах і вважаю, що люди надали переконливі докази таких тверджень", - пояснив цифру сам Голуб.

Нагадаємо, у 2008 році закарпатські русини звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України.

Після цього СБУ висунуло звинувачення голові Сойму подкарпатських русинів, протоієреєві Димитрію Сидору; він фігурує у порушеній кримінальній справі за статтею 110 – посягання на територіальну цілісність і недоторканість України.

Русини - четверта після росіян, українців і білорусів група східних слов'ян, що проживає в основному на території Закарпатської області. Вони вважають себе окремим народом і добиваються права на самовизначення.

Читайте також:

Генконсул РФ назвав лідера підкарпатських русинів новим Мойсеєм

Росіяни вимагають у Мєдвєдєва грошей на підтримку українських сепаратистів

"Русский да живет народ!": новий гімн Закарпаття

Тягнибок: русинів на Закарпатті "немає і не буде"

Затулін: в Україні треба усунути конкурентів російської мови

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: