Експерти: через розрахунки з Фірташем Україну очікує енергетичний колапс

Україна повернула газ Дмитру Фірташу і російському "Газпрому" за дуже невигідною для себе схемою, запевняють експерти. Тепер газу на зимовий сезон не вистачить.

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна" погодилася повернути RosUkrEnergo, що належить Дмитру Фірташу і російському "Газпрому", 12,1 млрд кубометрів газу за дуже невигідною для України схемою. У результаті операції НАК втрачає не менше 2,8 млрд доларів доходу, а якщо RUE продасть цей газ за межами країни, Україна очікує енергетичний колапс.

Про це, посилаючись на експертів, пише "Комерсант-Україна".

Нагадаємо, напередодні в НАК "Нафтогаз України" заявили про підписання пакету угод у газовій сфері з ВАТ "Газпром" і RosUkrEnergo.

Згідно з документами, "Нафтобаз" поверне 12100 млн кубометрів природного газу RUE. Та у свою чергу погасить заборгованість перед НАК на суму 1,7 млрд дол і перед "Газпромом" - 810 млн дол.

"Досягнуті домовленості дозволять зберегти газовий баланс України і забезпечити проходження опалювального сезону в 2010-2011 роках без залучення "Нафтогазом" додаткових кредитних ресурсів", - йдеться в повідомленні.

Від подальших коментарів у "Нафтогазі", "Газпромі" і Group DF Дмитра Фірташа відмовилися.

Сторони розглядали дві схеми погашення боргу. На переговорах з главою "Газпрому" Олексієм Міллером глава українського Мінпаливенерго Юрій Бойко запропонував, щоб "Нафтобаз" повернув RUE не 11 млрд кубометрів, а тільки половину. При цьому обсяг, що залишився був зарахований в рахунок погашення заборгованості RUE перед монополією в розмірі 1,7 млрд дол. Запропонована схема така: "Нафтогаз" віддає трейдеру весь обсяг, проте той повертає 5-6 млрд кубометрів за низькою ціною 2008 року (150-180 дол. за тисячу кубометрів ). На схемі повернення, про яку було оголошено напередодні, наполягав "Газпром". Угоди були підписані за підсумками візиту до Москви Юрія Бойка, уточнило джерело в Мінпаливенерго.

Зараз сторони домовляються про те, де RUE зможе продати цей газ, стверджує джерело в Мінпаливенерго.

"Якщо цей обсяг буде експортуватися, це створить серйозну пробоїну у газовому балансі Україні. В результаті в Україні просто не вистачить природного газу, щоб нормально пройти осінньо-зимовий період", - говорить джерело в міністерстві. Станом на 17 листопада в ПСГ України накопичено 24400 млн кубометрів газу.

Але навіть якщо газ буде реалізований на внутрішньому ринку, це призведе до прямих втрат "Нафтобазу", які за нинішньої ціни газу оцінюються в 2,8 млрд дол. (з урахуванням повернення компанії 1,7 млрд дол), зазначає провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко. Від домовленостей між "Нафтогазом", RUE і "Газпромом" постраждає також бюджет України, який через позики держбанків вже прокредитував українську монополію на значну суму, щоб необхідні обсяги газу в ПСГ були закуплені.

Читайте також:

Документи Wikileaks довели зв'язок RosUkrEnergo з російською мафією

Тимошенко просить МВФ не платити за оборудки Фірташа

"Газпром" запропонував "Нафтогазу" для спільного підприємства астраханські родовища

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: