Виповнилося 40 років одному з найбільш шокуючих психологічних експериментів

Стенфордський тюремний експеримент - досить жорстоке психологічне дослідження, де піддослідними були студенти Стенфордського університету в Каліфорнії.

Стенфордський тюремний експеримент_3
prisonexp.org
Стенфордський тюремний експеримент
40 років тому кілька десятків американських студентів зібралися в одному з підвалів Стенфордського університету в Каліфорнії для участі у жорстокому психологічному експерименті.

Стенфордський тюремний експеримент часто асоціюють з гучним скандалом 2004 року в іракській в'язниці "Абу-Грейб", американські наглядачі якої застосовували витончені тортури і знущання над ув'язненими.

Експеримент доводив, що під впливом обставин навіть добропорядні, хороші і психічно врівноважені люди можуть перетворитися на злісних садистів.

Автором дослідження був психолог Філіп Зімбардо. Ідея була дуже простою - взяти групу добровольців, розділити її на "в'язнів" і "наглядачів", помістити їх в модель в'язниці і поспостерігати за результатами.

Оголошення про набір добровольців було поміщено в місцевій газеті, на нього і "клюнули" студенти в надії трохи заробити під час канікул. При цьому в якості учасників відібрали тільки найсильніших - як у фізичному, так і психологічному сенсі.

У США ЗНАЙШЛИ КІНОПЛІВКУ З ПЕРШИМИ ДОСЛІДАМИ ВПЛИВУ ЛСД НА ЛЮДИНУ (ВІДЕО)

Експеримент, почався 14 серпня 1971 року, і повинен був тривати два тижні, але його перервали через шість днів, після того, як кілька піддослідних пережили нервові зриви, у "охоронців" з'явилися прояви садизму, а один з "в'язнів" оголосив голодування.

У ході експерименту майже все було справжнім - у "наглядачів" уніформа, дзеркальні окуляри, дерев'яні палиці, свистки, у "ув'язнених" - погано підібрані роби без нижньої білизни, гумові капці та ланцюги на ногах як постійне нагадування про їх статус.

Замість імен їх називали лише за номерами, нашитим на робах. Модель в'язниці ж була влаштована в підвалі університету.

Загалом учасниками стали 24 молоді людини, їх поділ відбувся жеребкуванням, але потім деяким "ув’язненим" почало здаватися, що в "охоронці" відібрали більш високих на зріст або ще чимось, що вигідно відрізняло від інших, хоча це було не так.

Стенфордський тюремний експеримент_9
prisonexp.org
Стенфордський тюремний експеримент
Як виявилося, тільки перший день пройшов "нудно" - вже під кінець дня студент Дейв Ешлеман, колишній "головний наглядач", вирішив, що стане дуже жорстоким тюремником, як згадує тепер він сам. "Ув'язнені", над якими почали знущатися, влаштували бунт, забарикадувавшись в камерах.

"Наглядачі" розцінили таку поведінку як виклик своєму авторитету, припинили акцію протесту і стали насаджувати свою владу.

"Раптово динаміка повністю змінилася. Вони повірили, що мають справу з небезпечними ув'язненими, і на цьому етапі все це перестало бути експериментом", - згадує Зімбардо.

"В'язнів" стали принижувати, роздягати догола, надягати їм на голови мішки, їх змушували віджиматися і робити інші фізичні вправи.

"Найбільш ефективною тактикою було позбавлення сну, а це відомий прийом, - говорить один з "в'язнів" Клей Рамсі. 

"Я просто не міг виконати ті фізичні вправи, яких від мене вимагали. І я вважав, що всім цим керують люди, які, насправді, позбавлені раціонального сприйняття. Так що я почав відмовлятися від їжі", - додав він.

Рамсі в якості "покарання" помістили в "карцер", яким служила комора прибиральника. Через голодування покарали і інших ув'язнених. Ситуація стала дуже напруженою, вона швидко виходила з-під контролю.

"Я постійно намагався зрозуміти, де ж межа, тобто дійти до точки, коли вони мене зупинять і скажуть: все, з мене досить, це всього лише експеримент. Але, мені здається, цього так і не відбулося", - говорить Ешлеман.

Достроковому припиненню небезпечного експерименту посприяла наречена Зімбардо Христина Маслач, теж психолог. Зімбардо, що був у власній "рольовій грі" управляючим, запросив наречену у "в’язницю" як спостерігача. Вона була шокована побаченим і звинуватила одного в жорстокості. Її слова його миттєво протверезили.

Стенфордський тюремний експеримент_10
prisonexp.org
Стенфордський тюремний експеримент
Ешлеман, що грав роль головного охоронця, каже, що в результаті експерименту дізнався про себе багато нового.

"Я зрозумів, що в певній ситуації, я, ймовірно, здатний на речі, про які я згадував пізніше з соромом", - говорить він.

Рамсі ж, який оголосив голодування, тепер стверджує: "Найцінніше в цьому експерименті - це те, що він закінчився раніше".

Сам Зімбардо, однак, як і раніше вважає, що його дослідження було дуже цінним для пізнання психології людини.

"Це показує, що людська природа не завжди під контролем того, що прийнято називати вільним волевиявленням. Насправді більшість з нас можна спровокувати на таку поведінку, яка буде абсолютно суперечити нашим уявленням про себе", - пояснив він.

"Це дослідження представляє класичний приклад того, яким чином різні ситуації і системи можуть пригнічувати добрі наміри учасників і перетворювати звичайних, нормальних молодих людей в охоронців-садистів", - додав Зімбардо.

Про психологічний експеримент стало широко відомо як в США, так і в усьому світі. Про нього навіть зняли художній фільм "Експеримент", хоча, треба зауважити, що режисер згустив фарби, і трагічний фінал картини не має нічого спільного з реальністю.

Читайте також:

Дочка посадила 70-річного батька на ланцюг замість собаки

Кожні 40 хвилин в українській міліції катують людину

Правозахисники заявили про катування в'язнів у КНДР

WikiLeaks: Індія катувала затриманих у Кашмірі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: