Історики з'ясували: Софію Київську заснував не Ярослав, а Володимир

Знаменитий собор Святої Софії у Києві виявився старшим на чверть століття - вчені визначили точну дату його заснування.

Стала відома нова дата заснування собору Святої Софії у Києві. Українські історики дійшли висновку, що храм більш як на чверть століття старший від визначеної колишньою радянською наукою дати 1037 рік.

За даними нових досліджень, собор було закладено 4 листопада 1011 року - тобто його заснував не князь Ярослав Мудрий, як вважалося раніше, а хреститель Київської Русі, князь Володимир Великий.

Точну даті початку будівництво встановили вчені національного заповідника "Софія Київська", розшифрувавши численні стародавні написи на стінах та вивчивши літописи і настінний живопис.

За словами історика Тамари Рясної, вивчення зображень на фресках храму дають змогу датувати собор 1011 – 1018 роками. Адже на стінах собору портрети князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого та їхніх родин.

Дослідження графіті також дозволило визначити, що побудова храму розпочалась не у 1030-х роках, а не пізніше 1011 року. Як зазначив працівник заповідника В'ячеслав Корнієнко, "всі ці записи 20-30-х років ХІ століття однозначно вказують, що у цей час Софіївський собор уже діяв як храм. Вони зроблені на фресках і виконані по сухому тиньку. На початку 20-х років ХІ століття Софіївський собор уже був розписаний і функціонував як митрополичий".

Завідувачка відділом науково-історичних досліджень заповідника Надія Никитенко повідомила, що, за новою версією, місце під будівництво було освячене в неділю 4 листопада 1011 року, за великого князя Володимира Красне Сонечко, а його син Ярослав лише завершив будівництво. Освятили Софію Київську 11 травня 1018 року.

Але і дата 1037 рік, на яку посилається радянська наука, має певне значення, не стільки для Святої Софії, скільки для історії правління київського князя Ярослава Мудрого.

"Під нею згадуються звершення Ярослава Мудрого в усіх будівничих акціях, які неможливо було здійснити за один рік. Напис під цим роком (1037) насправді є панегіриком Ярославу. У ньому підсумовуються його будівничі заслуги упродовж усього життя", - розповіла Никитенко.

Гендиректор заповідника Неля Куковальська додала, що ЮНЕСКО вже визнала це датування найбільш коректним і запланувала урочистості з нагоди тисячоліття Святої Софії на 2011 рік. Собор увійшов до переліку об'єктів світової культурної спадщини ЮНЕСКО в 1990 році.

Читайте також:

Вчені зробили томографію князю Ярославу Мудрому

У Києві відкрили гробницю Ярослава Мудрого, щоб вивчити його ДНК

Софійський собор та Лавру погрожують виключити зі списку всесвітньої спадщини

Київ не виконав вимоги ЮНЕСКО щодо Лаври і Софії Київської

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: