ЦРУ розсекретила історію найбільшого скандалу "холодної війни"

У США опубліковані матеріали про таємничий "проект Азоріан", коли замаскований американський корабель підняв з дна океану радянську атомну субмарину К-129.

Девочку загрызли собаки
Hughes Glomar Explorer - замаскований корабель США, який підняв радянську субмарину
Національний архів секретних матеріалів США розсекретив дані про операцію ЦРУ з підйому з дна Тихого океану радянського атомного підводного човна К-129.

"Проект Азоріан", або "Дженніфер", як його помилково називала преса, в 1970-х роках став одним з найбільших скандалів холодної війни. Тоді замаскований військовий корабель США витягнув з океану радянську К-129.

Оприлюднений документ є 50-сторінкової доповіддю американської розвідки для внутрішнього користування. На сьогодні це найповніше джерело про "проект Азоріан", яке є у відкритому доступі. Утім, дослідникам так і не вдалося отримати від ЦРУ повний текст документа. Також з тексту вирізане ім'я автора.

Проте публікація доповіді стала офіційним підтвердженням, що операція з підняття затонулого біля берегів Гаваїв радянського підводного човна дійсно відбулася. До цього ЦРУ протягом більше 30 років дотримувалося політики замовчування: чутки, що обговорювалися в пресі, не підтверджувалися і не спростовувалися.

Згідно з новими даними, історія "проекту Азоріан" почалася 1 березня 1968 року. Тоді підводний човен СРСР К-129, який вийшов з військового порту Петропавловська, прямував на радянську патрульну станцію на північному сході від Гаваїв. На борту човна були встановлені два снаряди Р-13 з атомними боєголовками вагою в одну мегатонну. Під час проходження на К-129 відбулася критична неполадка і машина затонула.

Спецслужби США "засікли" підводний човен і запустили секретний проект, схвалений особисто тодішнім президентом Річардом Ніксоном. Американці вирішили підняти радянський підводний човен і вивчити його, щоб дізнатися сильні і слабкі сторони супротивника.

Hughes Glomar Explorer
Проект Hughes Glomar Explorer з розсекреченої доповіді
Займалися проектом Джон Парангоскі, один з керівників відділу науки і технології ЦРУ, а також Ернест Зеллмер, ветеран Другої світової і фахівець з підводних човнів Морської академії США. Цей суворо секретний відділ працював в павільйоні під назвою "Дженніфер". Тому багато книг і статей в 1970-х, ґрунтуючись на витоках з ЦРУ, помилково назвали операцію з підняття К-129 проектом "Дженніфер". У СРСР і Росії це назва таємної операції також набула широкого поширення.

Опублікована доповідь свідчить, що спочатку керівники "проекту Азоріан" вважали успішність свого задума ймовірною приблизно на 10%. Проте в жовтні 1970 року команда Парангоскі повідомила ЦРУ: єдина можливість підняти К-129 – створити спеціальний корабель з унікальним механізмом високоміцних лебідок.

На ранніх стадіях конструювання корабля, який згодом отримав назву Hughes Glomar Explorer, весь проект опинився під загрозою зриву. Витрати на дослідження сильно перевищили очікувану суму. Адміністрація Ніксона вирішила продовжити лише тому, що успішний підйом човна обіцяв цінні дані для американської розвідки.

У 1972 році взаємини між США і СРСР покращилися на тлі успішних переговорів між Ніксоном і генсеком ЦК КПРС Леонідом Брежнєвим. Тоді виникли побоювання, що продовження "проекту Азоріан" завдасть "великих збитків новому політичному клімату", і більшість високопоставлених членів ЦРУ і міністерства оборони рекомендували припинити операцію. Проте Ніксон, як стверджує автор опублікованої доповіді, наполіг на її продовженні.

У 1974 році Hughes Glomar Explorer, замаскований під судно для видобутку нафти, відправився до місця аварії К-129 і почав роботи з підйому підводного човна вагою в 1750 тонн з 5-кілометрової глибини. На думку експертів, весь проект коштував США 1 млрд доларів в сучасному еквіваленті.

Під час робіт на К-129 виявили тіла шістьох російських моряків. На початку 1990-х ЦРУ розсекретило відеозапис з церемонією поховання радянських моряків і передало її тодішньому президентові Росії Борису Єльцину.

На розчарування дослідників, з тексту розсекреченої доповіді вирізані дані про результати "проекту Азоріан". Досі не зрозуміло, чи окупилися витрати на підняття радянського підводного човна і що саме з'ясувала про СРСР американська розвідка.

Читайте також:

Оприлюднені раніше невідомі фото теракту 11 вересня

У США помер скандальний сенатор - організатор постачань зброї моджахедам

Лідер мусульман Кавказу вимагає трибуналу над Михайлом Горбачовим

30 років вторгнення СРСР до Афганістану: США повторюють радянські помилки

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: